Kapat
xyz domaininden uzak durun
İnternet 573 16

xyz uzantısı

 

XYZ Uzantısı

Xyz uzantısı hakkında yazmak istedim. Nedeni ise xyz uzantısı yok pahasına satıyor. Çünkü çok ucuz ilk yıl 5 tlye satılıyor. Buda bu uzantının hızlı ve popüler olmasını sağlıyor. Kampanyalı hali 5 tl ve malesef  ki bende xyz uzantısı satın aldım yeniakim alırken ilk önce (yeniakim.xyz) yaptım. Bir süre sonra xyz uzantısının hiç bir şeye yaramadığını hatta sitenin değerini düşürdüğünü fark ettim. Örneğin ben xyz uzantısını aldığımda 11 eylülde aldım ve 50 boyunca (yeniakim.xyz) olarak devam ettim. Daha sonra kime söylesem olumsuz yanıtlar aldım.

Örneğin en yakın arkadaşlarıma yeniakim.xyz deyince bana söyledikleri ilk şey neden xyz yaptın.
Hatta ilk söylediğimde bazı kişiler sitemin (+18) site olduğunu zannediyordu.

Sitemin linkini bazen kişilere gönderiyordum. Çoğu kişi tıklamıyordu. Virüs sitesi falan olduğunu düşünen bile vardı.

Anlayacağınız üzere xyz uzantısında 2 ay boyunca sitem rezilik çekti. Hatta size şöyle diyebilirim xyz uzantılı domain alacağınıza bloggerden ücretsiz site açın daha mantıklı. Blog açma yazımda ücretsiz site açmayın demiştim fakat xyz uzantısı ile alacağınıza ücretsiz site açın daha yararlı çıkarsınız.

Ayrıca ben xyz uzantılı sitemi yeni aldığım net uzantılı domaine taşımaya karar verdim ve sonuç hüsran oldu. Taşımayı başarısız yaptım ve tüm yazılarım sıfırlandı.

Xyz uzantısı ilk yıl 5 tl olmasına rağmen daha sonra ki yıllarda ayrıca 38 tl olması başka bir olumsuzluk.

Ben xyz uzantısından çektiğim rezillik ve olumsuzlukları için kırgınım. Ve ayrıca webmaster sitelerinde xyz uzantısı  almadan önce araştırdım fakat hiç biri olumsuz bir şey olduğunu yazmamıştı. Hatta çoğu site olumlu yorumlar yapmıştı. Ama size tavsiyem onlara asla inanmamanız. Çünkü ben hala kırgınım o araştırma yaptığım sitelere.

50 günlük emeğim sadece uzantı farkından dolayı gitti. İyi ki erken karar verdim.

Sizinde bu yanlışa düşmemeniz için bunu özel olarak yazmış oldum.

Uzantı incelemesinde  bunu yazmadım çünkü buna özel bir başlık açmak istedim.

Hatalar insana çoğu şeyi en iyi şekilde anlatır ama insan ömrü kısadır. Her şeyi hatalardan öğrenemez bazende başkalarının hatalarından ders çıkarmak gerek.

Yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için YENİ AKIM teşekkür eder.
Aklınıza takılan her şey için yorum yapabilirsiniz. Özel olarak sormak istediğiniz bir şey varsa iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

“xyz uzantısı” üzerine 16 yorum

 1. Utku Garip dedi ki:

  xyz uzantısı hakkındaki bilgilendirme yazınız için çok teşekkür ederim. Yazınızda belirttiğiniz gbi xyzuzantısının kötü bir ünü var, neredeyse herkez .xyz = +18 diye bir önyargıya sahip. Bu önyargının aşılması adına bu yazınızı çok beğendim.

 2. omeri mansur dedi ki:

  XYZ domaini hakkında detaylı bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. com ve net daha iyisi bu konuda.

 3. Ballı Soprano dedi ki:

  İnsan neden gidip .xyz uzantısı alır ki? Belki domain ismi sonrası .xyz çok mantıklı oluyordur o nedenle olabilir. ….yiz.biz gibi 😉

 4. Ömer DOĞAN dedi ki:

  xyz uzantısı ile ilgili yanlış bilinenler ve doğru bilgiler hakkında detaylı bir çalışma olmuş, araştırma var bilgi var ilgili kişiler için doyurucu özgün bir içerik olmuş, eline emeğine sağlık admin.

  1. Fatih Yetim dedi ki:

   teşekkürler yorumunuz için daha çok özgün yazı girmeye ve sizi daha çok bilgilendirmeye çalışacağız.

 5. mustafa3417 dedi ki:

  merhaba buna sonuna kadar katılıyorum bendede xyz var ilk aldığımda çok ucuz şimdi 12.90 dolar yenilemeye istiyor adaletmi yeni alırsan 0.80 sent 2.sene 12.90 dolar

  1. Fatih Yetim dedi ki:

   bencede xyz uzantısını eğer siten yeniyse değiştir. çünkü hiç bir zaman adam akıllı bir şekilde yüksek hit elde edemezsin.şahsen ben xyz domainikulandım yeniakim.xyz mesela bunu tıkla benim siteme yönlendirilirsin.

 6. akinci3 dedi ki:

  Çoğu son kullanıcı tarafından hala güvensiz gözle bakılan bir uzantı. İnsanların nazarında ücretsiz domain itibarında malesef.

  1. Fatih Yetim dedi ki:

   kullanıcılar açısında ücretsiz olduğu düşünülse bile bizim için önemli olan kullanıcıya yetişmek fakat seo açısından çok kötü bir tercih çünkü google bunu beğenmiyor ve sizi bir yere yetiştirmiyor.

 7. Hasan BB dedi ki:

  Güzel bilgi teşekkürler…

 8. Kahve Dünyası dedi ki:

  Fiyatı gayet uygun oluyor. Değerlendirebilenler için güzel bir fırsat bence…

  1. Fatih Yetim dedi ki:

   fiyatı gayet uygun haklısın ama ilk yıl sadece 5 tl diğer yıllarda 38 tlye satılıyor. kısacası bu biraz fazla yani mesela .com 30 tl ye satılırken .xyz 38 tl oluyor diğer yıl. ilk yıl 33 tl kar edilecek diye .xyz alınmaz çünkü seo açısından düşündüğümüzde .xyz çok düşük sonuçlar veriyor. google bunu öne taşımıyor hatta daha gerilere taşıyor. bu da seo açısından yada eğer blog kullanacaksan kuracaksan ciddi bir kimlik sağlayacaksan bu senin önünü kesiyor. eğer cinsel içerikli yasaklı site kurmayı düşünüyorsan tabiki olabilir.

 9. tunustan dedi ki:

  Tamam fiyatı gayet iyi ama sonuçta türkiye lokasyonuna uygun bir uzantı değil. en azından ciddi bir siteniz olsun istiyorsanız o uzantıyla kullanmak istemezsiniz herhalde.

  1. Fatih Yetim dedi ki:

   aynen öyle çok gereksiz bir uzantı malesef 🙂

 10. mehmet nur can dedi ki:

  ben aldim bin pişman oldum ilk 1 tl veriyor bazende ücretsiz sonraki senelere baya baya pahali veriyor

 11. MEHMET ÇELİK dedi ki:

  ben bu uzantıyı gereksiz buluyorum. yazı için elinize sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir